Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.505518, vloženo 07.02.2011 14:58:17 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Češi - LAKOMCI??
Četla jsem teď diskuzi o dýškách (i já měla kdysi podobnou) a zaujalo mě, kolik lidí buďto nedává, nebo dává málo, nebo má kolikrát dobrý důvod nedat nic.

Já jsem si teda nikdy nic nenechala vysázet zpátky do koruny, přijde mi to trapný, škrťácký, takový čeký, no:-). I když jem docela prudič, a nenechám si nic líbit, snad nikdy nebyla hospoda či obsluha tak hrozná, že bych si nechala vrátit třeba jen korunu:-).

Když mi někde chutná hodně a jsem celkově spokojená, dám dýško větší, když je to nic moc, dám menší (malé), ale zaokrouhlím skoro vždy, je to prostě úzus (placení dýška myslím), nemá cenu tahat sem logiku, proč to tak je.

Jen jednou jsem se brutálně chytla s číšníkem, on na nás byl drzý, já si stěžovala a on se pak musel omluvit a my dostali 15% slevu na celou útratu:-).

Prostě, jak to tak čtu, docela mě překvapilo, jací jste škrťáci:-). Je to jen náhoda, nebo jsme my Češi takoví? Já mám ale dojem, že jsme - šetření každé korunky (či vymýšlení důvodů, proč ji nevydat) je pro nás typické.

Nebo ne? ;-)
 kikiwhite Žena35 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
23.07.2014 18:46:30
Tak asi to bude trochu mimo diskuzi, ale 2x během jednoho večera jsem v místním malém městě zažil, že mě vraceli na dýško. Např. útrata 66 Kč, říkám 75 Kč, dostanu zpět přesně na 70 Kč. Stalo se mě to ve dvou podnicích a souvisí to spíše s poklesem společenského statusu - pingl Vám dává trošičku najevo, že už to nemusíme úplně dodržovat. Už jsi tak trochu mimo...
 Romiano
08.02.2011 00:06:53
Když už se jednou za čas objevím v podobném zařízení, tak v případě spokojenosti v průměru nechávám tak 5 až 10 procent útraty. Čím vyšší účet, tím menší procenta, samozřejmě :-) Ale byl bych raději, kdyby tento neupřímný úzus (se kterým se dopředu počítá) raději vymizel a platilo by se v restauracích a hospodách za služby stejně jako v jakémkoliv jiném obchodě. A nejraději jsem, když do žádného takového zařízení jít nemusím. Ani v těch tzv. lepších restauracích to jídlo není žádná sláva. Řízky neosmaží a francouzské brambory neopečou na olivovém oleji, nikdy nepoužijí tak kvalitní a libové maso, aby i bez jakéhokoliv koření kromě cibule a kmínu nebylo cítit. Provozovatelé restaurací jednoduše šetří na kvalitě základních surovin a moc se diví, že jim klesají tržby, vždyť co by zákazníci za tu cenu proboha nechtěli.
 Mard draM Žena43 Kategorie
07.02.2011 20:19:13
notinagoodway - za to ty jsi evidentně výkvět inteligence:-)...dávej si / nedávej si co chceš...škrt si vždycky důvod najde, proč nedat (a být škrtem)..;-)
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.02.2011 20:11:33
Dýško dávám poměrně hodně vysoké, a občas něco navíc nechám i v obchodě protože vím jak šíleně malé platy prodavačky mají.
Ale... úplně chápu, že někdo kdo má sám nedostatek dýško dávat nebude. Přijde mi to legitimní a normální, a děje se tak nejenom v ČR.
 vancr Žena Kategorie
07.02.2011 18:32:11
Hloupost.
Už to tu padlo, proč teda diskriminuješ ostatní kšefty, kde si něco kupuješ a nenecháváš dýška tam?

Za kamarádem přijela známá z Austrálie (rodilá Australanka), která tam dělá číšnicu a říkala, že třeba oni tam maj brutální platy, ale na dýškách ani korunu. Jinde maj minimální povolenou mzdu (teď nebudu jmenovat ty země) + se do platu započítávaj dýška. Říkala, že v nějakejch asijskejch zemích třeba nemaj vůbec žádnou základní mzdu a číšnící sou placení jen z dýšek => když se nesnažej a nikdo jim nic nenechá, maj kulový.

V Česku je ovšem model, že číšnící sou normálně placení. Dyť přece v hospodách nemáš jídlo a pití, jen za nákupku, ale sou tam zohledněny energie, nájmy a PLATY (kapitálky sou boží) číšníků. Tak teď marně hledám logiku mezi tímdle modelem škrťáckejma Čechama.

PS:Češi nejsou takový, že škrtěj, ale zdob komančů vychovaný, že se pěkně staraj o druhý, kdo nosí fusky v sandálech, kdo nosí ledvinku na břuchu a kdo kolik kde, za co platí :-).
 vesničan Muž22 Kategorie
07.02.2011 18:30:06
Když je vše v pořádku, dávám deset procent. Ve chvíli, kdy se na mě obsluha šklebí, záměrně mě ignoruje nebo je nepříjemná, klidně si ty drobné nechám vysázet.
Smajlík  Zlata Polomáčená Muž Kategorie
07.02.2011 18:04:34
Gazzapo: Znovu opakuji, že srovnávám s Německem a jsem s kvalitou služeb v (nejen) pohostinství spokojenější než v ČR. Nějaké snižování kvality v Německu nepociťuji, doménou imigrantů (v Německu převážně Turků) jsou spíše rychlá občerstvení, či velmi levné vývařovny než normální, klasické restaurace.
 Votrapa Muž Kategorie
07.02.2011 17:55:02
Votrapa - znovu pisi,ze uroven se po cele evrope diky prilivum migrantu snizuje a nemecko nevyjimaje.restaurace zamestnavaji levne sily ci majitele jsou sami migranti,a prava nemecka mentalita zcela casem take vymizi,uz se tak deje,stejne jako vymizela anglicka,ci francouzska....tihle migranti maji obrovsky dopad na chovani spolecnosti!
 gazzapo.
07.02.2011 17:52:48
Jatox Jane : 99% na kafi ?? Chachá, až 1000% děvče, až 1000...!
 Durcet ze Sodomy Muž35 Kategorie
07.02.2011 17:43:23
gazzapo: V Londýně jsem nebyl dostatečně dlouho abych mohl relevantně posoudit, srovnám proto pouze s Německem.
 Votrapa Muž Kategorie
07.02.2011 17:27:50
notinagoodway- opet Jahne Polka exceluje svym primitivismem ?

Votrapa- a myslis ze napr. v Londyne je lepsi nez v CR? uroven po cele evrope jde do haje diky migrantum -levnym pracovnim silam a rychle vydelanych prachum.nescetnekrat jsem nebyla spokojena v drahe restauraci ve velkych uk mestech,a kde jsem byla spokojena nejvic byly male ostruvky,spanelsko,italie,jizni amerika,asie kde jim to sice ehm trochu trvalo ale uroven jidla super,a velmi dobre vedeli co je to respekt zakaznika.v cisnek bistru kde necham 2 stovky se ke me chovaji castokrat daleko lepe nez v top Londynske restauraci.
 gazzapo.
07.02.2011 16:56:36
Čím víc takových lidí bude, tím míň se můžeme divit, že na nás pinglové budou srát a vrčet:-D
 Dreamingfish Muž99 Kategorie
07.02.2011 16:43:02
Mám to stejně jako ty (až na to, že si nekazím večery hádáním se s pinglama, když se mi tam nelíbí, změním lokál), nechávám jim v hospodách, u benzínek i v kšeftech - když jsou fajn tak i dost.
 rajska Žena39 Kategorie
07.02.2011 16:41:39
tak jelikož sem studý chudent, tak je to pro mě drahý i tak. nevim, proč bych se měla nutit dávat dýžko, když byla obsluha protivná. nic lakomýho na tom nevidim.
beztak maj třeba n akafi 99% marži..tak já nevim...o těch pár korun nezbohatnou:)
 Jatox Jane Žena Kategorie
07.02.2011 16:11:52
Já zase nevidím důvod, proč bych měl dávat bonus někomu, na kom je evidentní, jak ho sere, že mě musí obsluhovat, jinými slovy že musí dělat práci, za kterou pobírá plat.
Jestliže přijdu do hospody, kde přede mnou číšník nechá stát nevysypaný popelník a namísto pozdravu zabručí "k pití?", tak taková havěť nedostane ani desetník a není to o tom, že bych byl škrt. Úslužné obsluze a excelentnímu kuchaři nechávám dýška kolem padesátikoruny, ve výjimečně skvělých případech i dvojnásobek.
 Durcet ze Sodomy Muž35 Kategorie
07.02.2011 16:10:58
Pracuji v hotelu a myslím, že to rozhodně není výsadou Čechů.
Spousta cizinců platí za ubytování víc než 8 tisíc a nenechají ani korunu dýška, stejně tak ve vedlejší restauraci. V tomho ohledu mám nejhorší zkušenosti s Angličany,Italy a východními Němci.
Češi naopak nechávají dýška dost často, stejně jako Nizozemci a Francouzi. (Je ale fakt, že náš hotel je pro Čechy zbytečně drahý, takže když už k nám nějaký Čech přijede, je dost zazobaný a zvyklý dýška dávat, takže se z toho o české lakomosti moc usoudit nedá).
 Mýšátko89 Žena22 Kategorie
07.02.2011 16:05:02
Mě českej systém dýšek vyhovuje. Mám totiž možnost dát najevo svojí spokojenost s obsluhou a jídlem. Na korunu si vracet nenechávám (leda výjiměčně, když mě hodně naštvou). Dýško nechávám od desetikoruny výš. Když jsem opravdu spokojená (to se teda tady v Čechách stává výjimečně, tady mi naprostá většina hospod přijde že je ne o tom poskytnout dobrej servis ale hosta ošidit, jídlo udělat nepoctivě, dávat levný ingredience, prostě všechno nějak ochcat), dám při útratě 300,- klidně stovku. Naopak v zahraničí mě trochu štve, že si řeknou o poplatek za obsluhu na osobu třeba 2,50 eura a číšník se chová nadřazeně, protože jsme si dali jenom blbou pizzu a vodu.
Jo a poslední dobou si v hospodách testuju ochodu dávat k jídlu vodu z kohoutku. Statistika úspěšnosti je smutná, podaří se to tak v jednom případě z deseti. A vždycky na mě koukaj jako na šílenou trapnou socku co si nemůže dovolit dát tři pětky za matonku. Posledně si za tu vodu z kohoutku naúčtovali deset korun za tři deci. Myslela jsem že umřu smíchy.
 celesta
07.02.2011 16:03:30
Votrapa: Dik za odpoved. To je fakt, ze nekomu neprijemenmu bych take dysko nedal. Ale priznam se, ze jsem se s tim nesetkal hodne dlouho.
 burnout
07.02.2011 15:57:39
Burnout: Samozřejmě to nemůžeme vztahovat na všechny restaurace a všude na světě se najdou blbé i dobré hospody. Ano, v Praze už také chodím jenom do ověřených hospod, když jsem třeba služebně v Německu, kde to neznám, tak jdu na večeři někam na blind a řekl bych, že ta šance narazit na blbou hospodu (z hlediska kvality obsluhy) je o dost těžší než v ČR.
Konkrétně se to projevuje třeba v prostém chybějícím úsměvu obsluhy a pocitu, že mne rádi vidí. Někdy mám v ČR pocit, že bych se měl omluvit, za to, že si dovoluji po číšníkovi něco chtít.
 Votrapa Muž Kategorie
07.02.2011 15:43:45
Votrapa: A popis mi prosim v cem je ta uroven tak horsi.
 burnout
07.02.2011 15:41:53
Tak do restaurace vždycky jdu s někým dospělým a to si nevšimnu, jestli dává dýško. Ale když jdu ke kadeřnici, tak nechám vždycky deset korun, protože ono to placení vždycky vyjde na celou desítku. I když mám takový dojem, že mamka mi minule říkala, ať nenechávám nic, takže se tím budu řídit, protože moje peníze to nejsou. Když jdu do jedný mý oblíbený čajovny, tak většinou nechám tak pět korun, když vidím, že ti, co jsou tam se mnou, taky něco nechají. Je to taky proto, že tam je fakt příjemná obsluha a když jim nějaký pití trvá dlouho, tak ho pak máme gratis.
 Efča333 Žena20 Kategorie
07.02.2011 15:41:04
Votrapa: Ja nevim jak ty, ale pokud jdu nekam vecer, vetsinou si tu hospodu predem vyberu. A nemyslim, ze bych mel zapotrebi vybirat hostince s tragickou urovni...
 burnout
07.02.2011 15:40:02
kikiwhite: Myslím, že to opravdu záleží na tom, jak se k tobě kdo chová. Některým prodavačkám taky nechávám, ale musí být milá, usmívat se. Stejně tak v tý hospodě, pokud je někdo milej, klidně mu něco nechám, ale pokud se ke mě chová jak k otravnýmu hmyzu, nevidím důvod, proč mu něco nechávat.
 KokosovyPanelak Muž32 Kategorie
07.02.2011 15:32:36
Takže protože Ty máš mindrák z toho, říct si o vrácení peněz, tak my jsme škrti?
Jestliže přijdu do hezky vypadající restaurace a už po půl hodině si mně obsluha ve skoro prázdném sálu všimne, přikolébá se otráveně ke mně a zeptá se mně "přejete si" stejným tónem, jakým říkám "neopruzuj, vypadni" tak by musel kuchař vařit jako bůh, abych jim byl ochotný nechat byť korunu spropitného (pokud se teda rovnou neseberu a nejdu jinam)
Smajlík  ubzed Muž49 Kategorie
07.02.2011 15:27:09
Ty si klidně dávej tringelt z úzu, bez přemýšlení, proč se to vůbec začalo dávat, a nám psychicky zdatnějším nechej logické uvažování a odměňování obsluhy na základě výkonu.

Na tvůj věk a to, že jsi učitelka na střední, jsi neskonale blbá.
 notinagoodway
07.02.2011 15:26:47
GAZZAPO: No tak ale srovnávejme srovnatelné v poměru k příjmům. Když půjdeš do luxusní restaurace, tak je skoro jedno, kde na světě to bude. Servis na úrovni dostaneš všude. Bavíme se o normálních hospodách nebo ještě lépe obecně o úrovni služeb. A ta je v ČR tragická.
 Votrapa Muž Kategorie
07.02.2011 15:25:45
ne.
 burnout
07.02.2011 15:23:39
Mě v práci taky nikdo dýško nedává, tak nevidím důvod proč bych měla svoje peníze dávat někomu, kdo je za tu práci placen. Ty taky necháváš v každém obchodě když jdeš nakupovat drobné? Řekneš pokladní to si nechte? Nemyslím si. Já se jdu najíst a za to zaplatím. Tyhle zbytečně vyhozené peníze ivestuju do něčeho smysluplnějšího.
Tohle není o tom, že by byl někdo lakomec.
 Close your eyes Žena Kategorie
07.02.2011 15:19:40
lisseta - nevím, možná že kdybych narazila na nějakého extra nepříjemného číšníka nebo něco podobného, tak bych asi taky nic nedala, ale kdyby to byl takový hrůzák, jak někdo popisujete, začala bych to řešit už daleko dřív, než až při placení...pohádala bych se s ním, jak se znám, neboť bych mu řekla něco ve smyslu, že ať se chová slušně nebo že volám majiteli, nebo něco podobného zkrátka, a asi bychom i odešli (něco podobného se nám i stalo)..takže dýškem / nedýškem brutální nespokojenost fakt neřeším (to předčasným spíš odchodem)..spíš výší dýška ukazuji větší či menší spokojenost..
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.02.2011 15:14:16
Votrapa- servis v Praze,kort v centru Prahy je i vyssi kvality enzli v nemeckem mestecku,protoze vetsina restauraci vlastni zahranicni firma a velmi dobre si zamestnance hlidaji.naopak v nemecku se muze jednat o cisnkou restauraci kde na to kaslou.
 GAZZAPO.
07.02.2011 15:14:07
KokosovyPanelak - právě, že mně přijde divný, že když jsem kdysi dala diskuzi, jestli někdo nechává drobný třeba i v obchodě, tak většina lidí nechává..a nejednou v hospodě jsou takoví škrti, tak to nechápu..přitom dát něco pokladní v marketu mi přijde daleko méně logické než v hospodě..
Smajlík  kikiwhite Žena37 Kategorie
07.02.2011 15:13:55
Necháváš v obchodě dýška, když se na tebe prodavačka mile usměje a pozdraví? Dáváš dýška doktorovi k tomu 30korunovému poplatku? A co popelářům za to, že vyvážejí tvé odpadky?
 Atratus Muž69 Kategorie
07.02.2011 15:12:50
Jelikož jsem studující a nevydělávám, na nějaký větší dýška prostě nemám, což není důvod, kterej bych si musela vymýšlet. Sice nejsem žádnej úplně sociální případ, ale na rozhazování fakt nemám. Což neznamená, že bych dýška nikdy za žádných okolností nedávala, v naprosté většině případů zaokrouhluju nahoru, když je obsluha hodně milá, tak třeba i něco přihodím, ale o nějakých procentech z útraty se mluvit nedá. Když jsou na nás někde protivní, tak si klidně do koruny vrátit nechám.
Smajlík  Slintoidní chlupatec Žena26 Kategorie
07.02.2011 15:12:35
Já fakt třeba nemám peníze na rozdávání, tak nebudu dávat velký dýška, abych pak musela omezovat sebe.

Ještě se mně nestalo, že by byla obsluha tak nepříjemná, že bych nedala dýško (nebo třeba zrovna ten, kdo platil). Ale dovedu si představit, jak někteří číšníci mohou být nepříjemní, protože pár takových znám a do jejich restaurace/hospody nevkročím. A v tomhle případě se lidem nedivím, když si nechají vrátit do poslední koruny. Za co by jim to dýško měli dát? Za to, že obsluha na ně kouká kyselým ksichtem a ještě dává najevo, jak ji to strašně obtěžuje?
Smajlík  lisseta Žena24 Kategorie
07.02.2011 15:10:02
Většinou zaokrouhluju, ale že bych nechávala nějaké astronomické spropitné, to ne.
Pokud bych nebyla spokojená, asi bych jim nenechala nic no. Za co taky?
Ale překvapuje mě, že třeba i v masně někteří zaokrouhlují a neřeší to. Někteří mi třeba nechají i deset korun navíc :)
 KokosovyPanelak Muž32 Kategorie
07.02.2011 15:09:04
Votrapa - jenže většina lidí zaokrouhlování za dýško považuje...vždyť si všimni, že v té diskuzi psali čast o tom, že kolikrát nedají nic..to je jen terminus technicus, co je dýško a co ne..zkrátka něco navíc..a nepřišlo mi tam, že by tam byla většina lidí, co zvesela dává...
 kikiwhite Žena37 Kategorie
07.02.2011 15:06:09
Víš co? Na západě mají platy x-násobný a ceny stejný. A ž budu mít tolik peněz, tak taky nebudu škrt.

A nevidím důvod, proč dát obsluze dýško, když je nemožná a nepříjemná, nedělají tu obsluhu zadarmo a dýško beru jako pochvalu za dobré jídlo a servis.
 ehre
07.02.2011 15:03:21
Nevím jestli je to otázkou národní povahy, ale zamyslel bych se, jaký dostaneš servis od číšníků v ČR a třeba v porovnání s tím v Německu. Jinak zaokrouhlování na celé pětikoruny / desetikoruny nepovažuji za dýško, to je tak od 10% útraty výše.
 Votrapa Muž Kategorie
07.02.2011 15:03:01
Jak na co asi.
Zažila jsem už několik lidí, kteří darovali určitý obnos peněz na neziskové akce, aniž by museli. Prostě jen tak. Takže v tomto zas nejsem skeptik.

Ale na druhou stranu, když člověk nemá moc peněz tak je logické, že šetřit bude všude.
 blublanina Žena KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk