Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Otázky - Vzkazy č.1225931, vloženo 20.11.2023 18:24:51 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Dotaz ohledně spropitného
Hoj, můj dnešní dotaz zní: Necháváte dýško u zubaře?
Já si občas nejsem jistej, kde všude by se mělo dýško dávat a pak se bojim, že ho někomu nedám a bude to považováno za projev neúcty nebo tak něco.
 temný bivoj. Muž30  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
21.11.2023 03:24:50
Hehehehehe
Nikoli.
Zubaře mi platí moje pojištění od zaměstnavatele 100%. Snad implanáty jen 90%.
Američan.

Spropitné v restauracích dáváme 20%.
 Quakie Muž77 Kategorie
20.11.2023 23:27:04
nechápu proč bych měl někomu dávat dýško. jednou platim třeba za pivo jehož xcena je daná a hotovo. mi taky nikdo nedává dyško za to že mu poradim v marketu kde najde uliřku s kečupama
 Carcass666
20.11.2023 21:44:34
Dýško za mě jedině v restauraci či hospodě. Plus sem tam nějakou zbytečnou korunku v obchodě, když nestojím o přemíru drobásků.

Zubař je asi ten poslední, co by nějaký drobný šušeň navíc potřeboval a ocenil. :D
Smajlík  Archivářka Žena33 Kategorie
20.11.2023 21:28:23
n0b0dy:
Sem myslel, že se to dává jako ocenění, když pro tebe někdo udělá určitou službu, ať už když ti v restauraci přinesou jídlo, nebo když tě kadeřník ostříhá, případně kurýr ti něco doveze a vlastně jakoby i zubař vykoná určitou službu. Proto mě to napadlo.
 temný bivoj.
20.11.2023 20:45:12
Pracoval jsem v pohostinství a hotelnictví poměrně dost dlouho, jsem v tom nejen vyučen, ale mám i nějaké to pomaturitní studium s několikaletou praxí v zahraničí. Je potřeba k tomu říct, že po celém světě se na spropitné pohlíží jinak, v Japonsku by ho dokonce personál bral jako urážku.
Ale - jak všichni víme - Amerika (USA), náš vzor, takže logicky se tyto jejich móresy začaly postupně přenášet i k nám. Dnes se už dávno ví, že u nás jaksi lidé mají jinou mentalitu, takže to, co funguje někde jinde, tak u nás nefunguje. A přesto se s tím dál nic nedělá, do toho občas nějaká ta krize a všichni se strašně diví, že tu dřinu za ty peníze nechce nikdo dělat.
V devadesátých letech jsem prošel kdeco, lidi asi nějak peníze měli, hospody byly plné jak místních tak i cizinců ze všech koutů světa, číšníci, kteří měli vysokou profesionální úroveň, měli výplaty sice menší, ale nevadilo jim to, protože bokem měli na dýškách často i deseti i vícenásobek této "výplaty".
A dnes?
Dnes jsou výplaty často minimální možné, máte na to i smlouvu a páni podnikatelé doufají, že jejich personál nějaké to dýško dostane. Ale dnes už vám dýško téměř nikdo nedá a pokud ano, tak při útratě 498 korun vám dá pětistovku a řekne to je dobrý. Nebo zaplatí kreditkou přesně. Takže místo profi číšníka jako z filmu Obsluhoval jsem anglického krále přijde -náctiletá brigádnice, zakřiknutá studentka nějaké třeba zdravotní školy v tričku s obrázkem.
A tak je to se vším. Dýško dávat nemusíš, ale pak se nediv, že tu všechno vypadá tak, jak vypadá.
A páni podnikatelé prý výplaty zvedat nebudou a sami se později raději přeorientují na nějaký jiný, výdělečnější obor.
Smajlík  vizvrácená přetkoška Muž48 Kategorie
20.11.2023 19:51:43
Se spropitným se počítá v hospodách a restauracích. Na západě mají číšníci nižší příjem a počítá se, že právě na spropitném si vydělají. Mají tak motivaci se snažit, aby dostali dostatečně vysoké spropitné - a je to logické. Když je host spokojen, dá víc, když je nespokojen, dá méně.

Samozřejmě, když mi v obchodě mají vrátit pár drobných, někdy jim je tam nechám. Zvlášť, dělám-li větší nákup nebo pokud byla obsluha zvláště ochotná.
Podobně ve službách, jsem-li zvláště spokojen, mohu obsluze či řemeslníkovi něco přidat navíc.

Ale u zubaře? Proč? Ten má ceny nastavené tak, aby žádné spropitné nepotřeboval. Samozřejmě, můžeš to zaokrouhlit a stejně jako v tom obchodě tam nechat drobné. Ale to je vše. Tam není důvod dávat něco navíc.
 n0b0dy Muž42 Kategorie
20.11.2023 18:58:54
Ahoj,

ne, u zubaře rozhodně ne :)
 smutný-člověk Muž32 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Změňte svoje cookies preference

Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk