Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše
uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu
ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat
veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš,
aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj
si ji ZDE !
|
Čau, přečti si tohle https://www.astro.cz/rady/pozorovani-oblohy/vybaveni-doporucene-pro-astronomicka-pozorovan - i.html -
|
|
Jebediah Kerman: Jenže jupiterovy měsíce, saturnovy prstence nebo krátery na měsíci jsou vidět skoro čímkoliv. Ty uviděl už tuším Galileo, když si sestrojil první dalekohled. Prostě tady těma čínskýma hračkama za pár tisíc je vidět kulový. Já si myslím, že ani nemají moc kvalitní čočky (či zrcadla) - ale úplně nevím, jak by se to dalo ověřit. Já si jeden čas pohrával s tím, že si koupím jen samotné zrcadlo, a dalekohled si zbouchám sám. Ale ono i to zrcadlo je docela drahé, průměr 500mm už stál snad desítky tisíc (nabízela to optická dílna v Trutnově, ale nevím, jestli to ještě dělají).
|
|
Já mám za cca 5k binokulár BARR & STROUD 8x42 SAVANNAH kterej má super širokej záběr a je s tím pěkný pokoukání jak na noční oblohu tak přes den třeba na letadla nebo ptáky. Taky jsem si koupil tzv. malokuk a sice čočkovej refraktor 80/400 od sky-watcher na AZ-3 montáži, je to sice bída a z balkonu v Praze s tím nic moc vidět není, ale třeba Jupiter a jeho měsíce nebo Saturn i s prstencem v tom jakžtakž vidět je. Kdybych si měl vybrat kterej z těch dvou dalekohledů si nechám tak to bude ten binokulár, je univerzálnější a používám ho častěji.
|
|
kvsk - ano, světelné znečištění je sfině :) Třeba v Praze je to naprosto marný, obloha je pořád světlá, jako by mělo za chvíli vyjít slunce.
|
|
kvsk moc,moc dekuju za HODNOTNY prispevek budu se jim ridit PS: To ze budu muset do prirody vim a to je taky dobre protoze ja do prirody chodim rad a tohle bude dalsi duvod proc sem tam stravit noc v lese.Chuza da se rict je mim ,,konickem,, i kdyz jsem za poslednich par mesicu polevil tak 5-10 km neni zadna vzdalenost dalsi + proc si koupit dalekohled.Kdyz nad tim premyslim zamlouva se mi to cim dal vic.Aspon noci v lese nebudu travit u ohne s flaskou ale s teleskopem na oku :)) Ocekaval jsem daleko mene takze fotka je pro me nadhera a dalsi motivace si koupit tedy zrcadlovy teleskop i kdyby to melo byt mene ostre je to fascinujici ze to vubec muzu zahlednout vlastnim okem. Vzhledem k me samotarske povaze a fascinaci vesmirem a take zalibou v chuzi a kempingu v prirode je si myslim tohle pro me idealni konicek abych nemusel jen bedovat nad nesmyslnosti zivota s flaskou v ruce :D Mockrat dekuju za prispevek byl opravdu velmi hodnotny.Poctu si jeste neco a rozhodnu se kazdopadne planety mi nestaci chci videt vzdaleny vesmir.
|
NicotnyClovicek |
|
|
Michal-222: Samozřejmě, to jsem si neuvědomil. Je to fotka, takže reál je vždy horší. Ale pro představu, co asi tak čekat, akorát menší (a méně ostré), je to podle mě dostačující. Obrázky a fotky z internetu a knih prostě nelze čekat, bohužel. Hodně lidí to ale čeká a pak jsou překvapeni. Platí to i pro planety, detaily prostě vidět nejsou, a to ani ne tak kvůli neschopnosti přístrojů, jako zemské atmosféře, která lidem na Zemi pohled "kazí". Na nějakém fóru jsem četl komentář čloěka, co koupil bezmyšlenkovitě teleskop za asi třicet tisíc jen aby koukal na Měsíc a byl pak velmi překvapen, že čekal mnohem víc. Přitom na pozorování Měsíce není potřeba nic extra, spíš naopak, protože je tak dobře osvětlen, že teleskop bez filtru je skoro nepoužitelný a teleskop ten obraz o moc nezlepší. A atmosféra dělá své, takže sebelepší teleskop neznásobí požitek. Proto by si měl tazatel ujasnit, co chce, a podle toho vybírat, protože triedr může být dokonce tím nejlepším a nejpraktičtějším pro jeho potřeby. Teleskop je pro mnohé zklámání, protože čekají víc, než jim může nabídnout. Proto je taky dobré se kouknout na inzeráty, kde lze pořídit teleskop za výhodné ceny právě od lidí, co ho použili jednou dvakrát a pak už jim ležel na půdě. ;-) V každém případě ale ujasnění si, co chce pozorovat a odkud je základ. Ušetří si čas, peníze, nervy a často i zklamání.
|
|
>Projel jsem internet, abych našel fotku, která ukazuje, jak bys mohl v trošku lepším triedru vidět nejbližší galaxii. To je dost optimistická představa...možná když se to vyfotí, ale okem to vypadá ještě mnohem hůř...
|
|
Projel jsem internet, abych našel fotku, která ukazuje, jak bys mohl v trošku lepším triedru vidět nejbližší galaxii. https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-665d2af0049ba030499d51af9b8f522a Logicky v lepším teleskopu to je ostřejší, ale na fotky, které jsou v knihách, zapomeň, tam se ty fotky velmi často upravují nebo se dělají několik hodin, kdy se pak udělá výsledná fotka z mnoha fotek dohromady. Prostě to nikdy nebude tak ostré a pěkné a barevné jako na profifotkách. My vidíme ve viditelné části spektra, teleskopy jako Hubble pak v jiném. Proto ty fotky vypadají tak hezky. Chce to proto začít na něčem levném, dostupném, a přemýšlet, číst, hledat, a až po roce dvou pozorování se rozhodnout. Známý chtěl pozorovat Měsíc, Mars a Jupiter, velmi rychle přesedlal na vzdálený vesmír a dnes ho zajímají jen hvězdy nebo hvězdokupy naší galaxie viditelné na severní polokouli. Někoho zajímají zase jen galaxie, někdo kouká na vše a jen se kochá, někdo dělá fotky, měření, někdo hledá nové objekty a doufá, že se mu poštěstí a bude slavný.
|
|
Velmi důležitá věc ještě. U pozorování dalekého vesmíru je dobrá viditelnost a nízké osvětlení naprosto zásadní. Jinak jsi vyhodil peníze oknem. Musíš vědět, co pro to pozorování chceš udělat a obětovat. Jestli nechceš mrznout venku přes noc, a mrznout budeš často i v létě nebo na jaře, protože bývá pod deset stupňů, někdy i méně, tak na vzdálený vesmír zapomeň. Na planety pak ale stačí ten triedr, se kterým uvidíš, i když ne moc dobře, i objekty vzdáleného vesmíru. Prostě si to promysli, co chceš, co jsi ochoten obětovat a pak hledej informace tam, kde jsou a nekupuj zbrkle a hned.
|
|
Ty odpovědi tady jsou, s prominutím, na nic. Zásadní, opakuji zásadní, při rozhodování nákupu teleskopu je účel, na který to máš. Zda chceš pozorovat Měsíc, planety, nebo daleký vesmír. Podle toho pak vybíráš ze dvou skupin teleskopů, buď s čočkou, nebo se zrcadlem. Neplatí, že čočka je určena jen pro pozorování prvního, zrcadlo je na to druhé, ale ty rozdíly mezi teleskopy zrcadlovými a čočkovými jsou velké a může se stát, že si uvědomíš, že jsi peníze vyhodil oknem. Proto se rozhodni, co tě zajímá na vesmíru nejvíc. Jít cestou obojího je sice taky možné, ale "specializace" hodně věcí usnadní, ušetří peníze a zážitek zlepší. Jsou i teleskopy kombinované. Rozhodně se neřiď údajem o zvětšení, to je údaj velmi závadějící. Podstatný je vždy průměr čočky nebo zrcadla. Čím větší, tím lepší. To je odpověď velmi zjednodušená a doporučuji ptát se na některém z českých astrofór. Myslím, že je snad jen jedno. :-) Hlavně si to promysli a nenakupuj hned. Z vlastní zkušenosti pozorovatele vzdáleného vesmíru můžu říct, že pohled na galaxie je úchvatný zážitek a můžu, když mám chuť, podívat se i na planety nebo Měsíc. S jiným druhem teleskopu, určeným spíš na pozorování planet, by to šlo taky, ale vzdálené objekty už by nevypadaly tak pěkně. Teleskopy určené pro pozorování vzdáleného vesmíru víc stojí, dost lidí se proto spokojí s teleskopem pro pozorování planet a Měsíce, ale velmi brzy zjistí, že to je vlastně na jedno brdo a pak svého rozhodnutí litují. Taky je dobré si uvědomit, že v teleskopu nikdy neuvidíš obraz tak pěkný a jasný, jako na fotkách. Jestli počítáš, že uvidíš Andromedu jako na fotce, budeš zklamán, blízké hvězdy uvidíš jako kotoučky a tím to hasne. Jestli chceš dát max. těch pět tisic, přidej dva tři a kup dobrý čočkový a ten je na pozorování hlavně planet. Tady bych ti možná doporučil jít klidně pod pět a koupit zmíněný triedr nebo něco levného. Na pozorování vzdáleného vesmíru zapomeň. Nebo si našetři min. dvacet tisíc a už se dá vybírat z poměrně kvalitních zrcadlových teleskopů. Od čtyřiceti výš už je pro domácí použití na trhu dost velmi kvalitních teleskopů, se kterými se dá slušně pozorovat a dělat i fotky, když víš jak na to. Nepočítej ale s tím, že teleskop namíříš z okna na oblohu a budeš se kochat. Je nutné vyrazit minimálně kilometr za město, lépe pět a víc. U pozorování Měsíce nebo planet při dobré viditelnosti se to dá zvládnout i z domova u otevřeného okna nebo z balkónu nebo ze střechy. Teleskopie je docela dost náročný koníček na čas, peníze i úsilí. Doporučuju ptát se a číst na webech, které jsou pro to určeny. astro.cz a astro-forum.cz jsou ideální.
|
|
Diky za rady do zacatku poridim neco levnejsiho,poctu clanky(vyplata stejne daleko) a uvidim jestli me to chytne.
|
|
Kdybys ho chtěl, mmch, můžu ti ho za těch 5K klidně nechat. Ale stejně bych ti doporučoval spíš ten triédr.
|
|
Jo, a nenech se zmást tím označením "Pluto", Pluto tím rozhodně pozorovat nejde. Neptun ano - ale není na něm vůbec nic k vidění. Jen ten sport, jestli ho dokážeš na obloze najít.
|
|
Z toho odkazu pode mnou mám zhruba ten, co je na 6. místě, https://cestakbydleni.cz/p/bresser-pluto-114-500/ koupil jsem si ho kdysi před 20 lety a pořád ho mám někde pod postelí (a občas i vytáhnu), ale nic moc tím vidět není. Nestojí to za to, je to jen na hraní, ale né na pozorování. V podstatě lze říct, že je to dobré k tomu, abys na obloze dokázal (třeba podle mapy) najít objekty, které pouhým okem vidět nelze, a přesvědčil se, že tam skutečně jsou. Ale že bys tím něco moc viděl... Jo, a ještě upozorňuji, že to vyvažovací závaží na paralaktickém stojanu je docela těžké, a když to spadne (i se stojanem) na dlážděnou podlahu, tak to zpravidla dlaždičku rozbije ... a vyměnit jednu dlaždici v podlaze je zábava na několik hodin (už jsem to dělal vícekrát, né všechno jsem rozbil dalekohledem, takže už v tom mám celkem rutinu, ale práce je to pořád).
|
|
https://cestakbydleni.cz/hvezdarske-dalekohledy/ Snad to půjde rozkliknout. Pa :-*
|
|
S tím neporadím, ale doporučuji do mobilu aplikaci Stellarium. Je to naprostá nádhera, základní verze je zdarma a ukazuje to jaké jsou zrovna hvězdy na nebi v reálném čase, nebo můžeš nastavit i jiný čas a datum. A když dáš mobil k nebi, tak ti to ukazuje hvězdy a souhvězdí s pojmenováním, přesně ty na které ukazuješ.
|
Jdu kolem |
|
|
Mně to nepřijde taková sranda. Při tom velkém zvětšení s dalekohledem jen nepatrně pohneš a objekt se ti vytratí. Sledovat jím létající objekt je pro mě za trest. Ale jsem naprostý laik.
|
|
Viz zívač. Použij klíčová slova, pokoukej se po cenách na netu, zkus heureku. Do startu si pořiď něco menšího, levnějšího. A kdyby ti ta záliba vydržela, až pak investuj do dražších a kvalitnějších produktů.
|
|
PorouchanáKlávesnice: Naštěstí na pozorování hvězd nemusí být člověk úplný génius, pokud dokáže rozeznat den a noc, a nahoře a dole, tak má v podstatě vyhráno.
|
|
Hlavne vyber niečo, čo rýchlo vytiahneš a zbalíš. Síce do 5k asi nič ozrutné ani nejde kúpiť.. Počítaj fóra na to určené. Ja som ako laik išiel rovno do astrofoto montáže EQ6r pro a kým všetko pozapájam, nadstavím, prejde veľa času a tým pádom musia byť ideálne podmienky, ktoré sú len pár krát do roka. Keď to zosumarizujem, viac s tým sledujem slnko, ako nočnú oblohu. Málo bezoblačných nocí, málo pracovného volna, časté vlhké nočné podmienky..
|
|
Michal-222: Nesnaž se. ;)
|
|
78, to je dost rozdíl
|
|
Hezký koníček
|
|
Když máš dobré podmínky, tak ti na Messierovy objekty pro začátek stačí koupit po cestě z práce 10x25 monokulár od čonga za dvě stovky. Uvidíš, jak tě to bude bavit a pak koupíš větší krám. Bílý heteromuž 0: Máš nějaké fotky?
|
|
Michal-222 má IQ 76, toho nečti, jeho rady budou jistě nevyužitelné...
|
|
Asi bych navštívil planetárium nebo nějakou hvězdárnu kde mají otevřeno pro veřejnost a zeptal bych se tam.
|
Radič |
|
|
Pro začátek bych vřele doporučil nákup obyčejného triédru. Možná ani 5K nebudeš potřebovat. Doporučuji nějaký 8x50 (první číslo je zvětšení, druhé průměr čočky). Obecně samozřejmě platí, že čím větší průměr čočky, tím lepší (tím více světla to zachytí), ale s větší čočkou už jsou jednak docela drahé, a navíc už se blbě drží v ruce a potřebuješ na ně stojánek. Pokud jde o zvětšení - na pozorování hvězd na obloze je obecně lepší co nejmenší zvětšení. Hvězdy jsou docela daleko od sebe, a čím víc se ti jich do zorného pole vejde, tím lépe. A sám budeš udivený, co všechno takovým triedrem za dva litry uvidíš. Pokud bys chtěl opravdový hvězdářský dalekohled, tak věz, že krámem za 5K neuvidíš skoro nic. Trochu použitelné přístroje stojí minimálně 10x tolik. Jediné, co se s přístrojem za 5K asi naučíš je namířit ho na obloze tam, kam potřebuješ, a pochopit taje té paralaktické montáže. Ale jinak je to k prdu, do zorného pole se ti vejde hvězd jenom pár. Pokud chceš samozřejmě vidět nějaké detaily planet, či mlhovin či galaxií, tak se bez astro-dalekohledu neobejdeš, ale jak říkám, musí to být o dost dražší přístroj než tvých 5K. A otázka je, jestli to stojí vůbec za to, protože ty planety tam stejně uvidíš jako pár-milimetrové objekty, a né jako fotky, co najdeš na netu (co pocházejí třeba z Palomaru, nebo z nějakých jiných velkých dalekohledů). Pokud tě ale pozorování hvězd chytne, stejně si budeš muset nějaký dražší přístroj pořídit, a rozhodnout se, jestli chceš čočkový nebo zrcadlový teleskop (obojí mají své výhody a nevýhody), a jestli budeš ochotný investovat do počítačem řízeného natáčení, nebo raději peníze věnuješ do co největšího zrcadla... Já jsem teda 50-100K za takovouhle hračku zaplatit odmítl, ale bavit bych se s tím určitě vyrdžel hodiny. Ideální by bylo, když by se to dalo někde půjčit, ale zatím jsem žádnou půjčovnu slušných dalekohledů neobjevil. Občas jsou ale nějaké akce, kde se můžeš za pár kaček zůčastnit a podívat se na oblohu skutečným přístrojem. A k tomu ten triédr za pár tisíc, a pro začátek se naučit poznat to, co je na obloze vidět okem (nebo skoro vidět okem).
|
|
Dik za tip.
|
NicotnyClovicek |
|
|
Discovery Sky Trip nebo Binorum Genesis
|
|
|