Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1179883, vloženo 16.10.2021 22:37:54 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Plachtění v autě na neutrál
Zdravím, zvykl jsem si v autě, Škoda Octavia, rok výroby 1999, používat kvůli úspoře benzínu tzv. plachtění. To znamená, že když mi třeba v dálce padne červená, hodím neutrál a dojedu to na něj, na konci pak ještě musím dobrzdit, protože kinetická energie je stále vysoká. To samé, pokud se blíží jakákoliv nutnost zastavit (např. snížení rychlosti). Mám dotaz na Vás zkušenější, co si o tom myslíte. :) Plachtit, brzdit motorem nebo se na to raději vykašlat?

Je lepší na dohled před červenou na semaforu, snížením rychlosti apod. vyřadit a doplachtit to? Někde jsem četl, že používáním brzd v neutrálu se brzdy ničí. Co na tom může být pravdy? A co potom takové plachtění z kopce. Je problém hodit neutrál a jen si dobržďovat, nebo raději brzdit motorem? :)

Jiná kategorie je potom jízda na neutrál do garáže. U nás je nutné couvat z kopce velmi úzkým a dlouhým koridorem, takže jízda na zpátečku nepřipadá v úvahu. To by to jelo moc rychle a nabořil bych do zdi, nebo bych musel týrat spojku po celou dobu couvání. :)
 Neznalý motorista Muž34  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
18.10.2021 22:19:23
wut: Vždyť píši totéž: Existuje optimální rychlost s nejnižší spotřebou. Vyšší i nižší rychlost spotřebu zvyšuje.
 Sta67 Muž28 Kategorie
18.10.2021 21:07:28
Sta67:

Aha pane chytrej, takže Ekonomika provozu, kterou mají v malíku všichni, co mají řidičák na Cčko má tady na zpovědnici zase nějakej alternativní výklad?

Mě vždycky překvapí, jak se idioti dokáží odkopat...

Opět blbeček bez vzdělání v oboru, bez zkušeností, bez řidičáku mě tady bude školit. Když už žvatláš nesmysly, tak je alespoň nesměřuj ke mě a plácej si hovna do éteru někde, kde nezavadíš o inteligentní lidi.

Optimální spotřebu mají auta kolem 40-60 km/h. Vše co je mimo to zvyšuje spotřebu. Tedy extrémně pomalá i rychlá jízda.

Vůbec nechápu, jak můžeš žvatlat takový debility, když si to můžeš snadno ověřit. Podobných analýz - zejména u nákladních aut, kde ekonomika provozu hraje zásadní roli - je plnej internet.
Smajlík  wut Muž32 Kategorie
18.10.2021 10:52:04
wut: A ještě jedna drobnost. Pomalé ježdění nešetří. Šetří ježdění v optimálních otáčkách. Otázka, na který rychlostní stupeň, je složitější. Čím vyšší, tím dále auto za určitý čas dojede, ovšem zároveň klade vyšší odpor.
 Sta67 Muž28 Kategorie
17.10.2021 21:08:33
jiRka:

Nemám tam žádnou chybu.

Počítal jsem tekutiny dost dlouho a třením myslím ztráty generované třením vzduchu.

Na stěnách máš okrajovou podmínku nulového gradientu statického tlaku a rychlost rovnou 0, teplotu neřeším, příklad bude adiabatický s tekutinou vazkou, nestlačitelnou v režimu turbulentního proudění.
V proudu máš pak nenulovou rychlost.

Rozdíl rychlostí mezi stěnou a proudem vytváří smykové napětí v tekutině. Této rychlosti se říká "Shear Velocity". Typicky je to nejvíce vidět ve vazké podvrstvě, kde je koeficient tření teoreticky nekonečný, abys dostal nulovou rychlost, proto se při numerickém modelování vazká podvrstva zjednodušuje stěnovou funkcí, protože se s nekonečnem v počítači blbě počítá a tření v tekutině samotné pak způsobí třecí síly (friction forces někdy také viscous forces), pokud k tomu připočteš ještě síly způsobené gradientem statického tlaku před a za sledovanou geometrií, tak se tomu v letectví/automotive říká "Drag" (zanedbám síly způsobné porézním regionem, protože auto není porézní objekt, s tím se zabýváš zejména u filtrů).

Při turbulentním proudění jsou pak tyto síly závislé na dynamickém tlaku, který je roven 0,5 * hustota * rychlost ^ 2. Při nestlačitelném proudění je to pak konstanta * rychlost ^ 2, protože hustota je konstantní.

Tedy "tření roste s kvadrátem rychlosti" není žádná chyba ani nepřesnost. A protože jsme v režimu turbulentního proudění, tak nemá smysl ani mluvit o D'Alembert's paradox a další zajímavostech v tekutinách.

V laminárním proudění pak tohle vůbec neplatí. Ale laminární proudění není věcí automotive, tak o tom nemá smysl kecat.
Smajlík  wut Muž32 Kategorie
17.10.2021 17:00:16
>>>Auta jsou dělaná tak, aby vydržela plánovanou životnost.<<<

To bezesporu ano, akorát že ta plánovaná životnost je 5 let...
Smajlík  Michal-222 Muž44 Kategorie
17.10.2021 13:40:52
wut : Máš to celkem v pořádku až na jednu věc. A sice ztráty třením nerostou se čtvercem rychlosti. Ztráty třením rostou lineárně s rychlostí.
Se čtvercem rychlosti roste aerodynamický odpor.
 jiRka
17.10.2021 10:32:52
Delší svahy většinou brzdím motorem, pokud je třeba brzdit. Pokud ne, hodím neutrál. Zvlášť u delšího kopce je riziko, že se brzdy přehřejí, a přestanou fungovat.
 Sta67 Muž28 Kategorie
17.10.2021 08:52:17
Já byl vždycky zastáncem ježdění s motorem (i tam, kde to není třeba) - ovšem poté, co jsem musel dělat v předchozím autě i generálku převodovky tenhle názor už tak moc nesdílím ... přeci jen ty brzdy se opravují mnohem snadněji. Navíc brzdy se neničí, jen se opotřebovávají.

Takže dnes už to podřazování před křižovatkou ve stylu 6-5-4-3 už nedělám.

U jízdy z kopce má smysl vyřazovat jen když to stojí za to (což 300 metrů určitě není).

Ale jsou tam nějaké výjimky, které je dobré akceptovat:

- volnoběh jen když je to bezpečné - tj. při rychlostech pod cca 100km/h. Při vyšších už bych to teda nedělal.

- když se sjíždí opravdu dlouhý kopec (třeba v Alpách či Norsku) tak jet na brzdy je nesmysl a hrozí, že je uvaříme. Tam je potřeba toho "provařit" v motoru co nejvíc.

- a samozřejmě v zimě, tam se musí jezdit s kvaltem pořád, na kluzké vozovce by auto nemělo jet na neutrál prostě nikdy.

(i když s posledním autem co mám je taky problém, protože když před zatáčkou zpomalím tak, že mi klesnou otáčky motoru pod 800RPM, tak mi to motor vypne - načež se i bloknou kola a auto jde pěkně do hodin. Už se mi to stalo několikrát ... inu, pokrok holt nezastavíme...)
 Michal-222 Muž44 Kategorie
17.10.2021 07:24:02
Z kopce rozhodně nevyřazovat! Jednak si člověk niči brzdy a vesměs neušetří nic.
Na delší rovince taky ne, je to to stejné jak z kopce, když pak člověk musí brzdit.


U trabantu je to jiné, tam na 4 je volnoběžka a brzdí se brzdama, ale protože má 2T motor
 Ladinac 123 Muž18 Kategorie
17.10.2021 07:09:42
Vyřazovat a jezdit na neutrál je nesmysl. Navíc nechápeš spalovací motory a myslíš se že šetříš palivo, přitom je to přesně naopak.

Neutrál žere palivo a zařazená rychlost bez plynu palivo nežere!

Když máš auto na volnoběh (neutrál nebo vyspojkováno), tak pro běh motoru potřebuješ palivo. Byť minimální množství, tak pořád to nějaké palivo je, abys pokryl ztráty. Volnoběh/neutrál není zadarmo. Na konci pak dobrzďuješ a opotřebováváš brzdy.

Naopak když necháš zařazeno, tak sice máš vyšší ztráty, protože točíš celý soustrojí, ale do motoru žádné palivo nejde, protože ztráty motoru se vykrývají tím, že brzdíš motorem - respektive přes kola měníš kinetickou energii auta na pokrytí ztrát soustrojí. A díky vyšším ztrátám pak nemusíš dobrzďovat tolik a šetříš brzdy.

Kecy o tom, že se ničí spojka při vyřazování nebo brzdy jsou další žvást chytrolínů. Auta jsou dělaná tak, aby vydržela plánovanou životnost. Tedy nic se neničí, ale maximálně se o trochu více opotřebovává.

Nicméně pořád platí, že jezdit na neutrál je ekonomický nesmysl.

Pokud chceš skutečně spořit, tak nejlepší je jezdit pomalu. Ztráty třením rostou s kvadrátem rychlosti. Tedy pomalá jízda v optimálních otáčkách má za následek nižší spotřebu na stejné trase. Toho si jsou vědomí především řidiči elektromobilů a kamionů. Proto elektroauta na dálnici nikdy neletí 180, ale vlečou se 110.

Druhej tip je nejezdit brzda plyn, ale nešlapat na brzdu skoro vůbec. Pomalé plynulé rozjezdy, držet si od aut velký odstup a nechávat auto dojíždět se zařazenou rychlostí je ten nejvíc ekonomický mód jaký můžeš zvolit.

Pokud se o tom chceš dovědět něco víc, tak doporučuji nějaké školení pro kamioňáky, ty mají přímo školení ekonomické jízdy.
Smajlík  wut Muž32 Kategorie
17.10.2021 01:00:50
Obvykle na rovné silnici vyřazuju a dojíždím, ale z kopce brzdím motorem už nějak automaticky, přijde mi lepší jet plynule a ne skočit po brzdách pokaždé, když se leknu zatáčky :-)
Na opravdu, opravdu veklém kopci, jako jsou průsmyky v alpách, nahoru vaříš a dolů brzdit motorem prostě musíš, protože jinak se kotouče doslova rozsvítí a brzdy zvadnou - brzdová kapalina má sice teplotu varu vysoko, ale natahuje se do ní vlhkost, bod varu časem klesá a pára je na rozdíl od kapaliny stlačitelná.
Kotouče se při zahřátí brzd obvykle nezkřiví, problém je při nesouměrném zahřátí nebo zchlazení při projetí louže, jednou mi na to stačil 'test brzd' od zm.da na dálnici. A nezačnou pískat, ale při mírném sešlápnutí pedálu ti začne volant vibrovat podle rychlosti auta.
Pískání brzd bývá obvykle prach z obložení v uložení destiček a vůle, kdosi mi radil při mytí vypláchnout co jde tlakovou vodou občas zkontrolovat že nebrzdí jen jedna destička.
 Semizar Muž49 Kategorie
16.10.2021 23:58:08
Samozřejmě, že z kopce nebo před křižovatkou nebo před značkou obec, vyřazuji na neutrál. Už jen kvůli minimálnímu hluku.
Smajlík  jinak to neumím
16.10.2021 23:55:30
Je to trochu jinak - doplachtění na červenou je v pohodě. Táhlé kopce by se měly sjíždět tak, že brzdíš motorem a až dole přibrzdíš.

Ono totiž každým bržděním - i jen lehkým přibržďováním - se zahřívají kotouče. V extrémním případě (třeba nějaký přejezd Vysočiny s neustálým přibržďováním všude) by se mohly tak zahřát, až by se zkroutily (pozná se podle toho, že nepříjemně piští). A to je pak na výměnu.
 Motorista
16.10.2021 23:35:40
Ono je vlastně při takovém dojíždění k semaforu lepší zabrzdit dřív, nebo spíš přibržďovat pomalu postupně, když cítím, že tam i tak dojedu - protože je úspornější se rozjíždět z pomalé jízdy, než z úplného zastavení.
 bilej tygr Muž70 Kategorie
16.10.2021 23:32:41
Nejlepší je mít automat.
Smajlík  Dáda
16.10.2021 23:13:02
A že plachtění ničí brzdy je blbost. I když není.
Když brzdíš motorem, částečně těm brzdám ulehčuješ práci, takže je trochu šetříš.
Přímá souvislost ale s ničením brzd a jízdou na neutrál žádná není.
 jiRka
16.10.2021 23:07:25
To záleží na situaci, někdy je lepší to a jindy ono. Když máš třeba dlouhou rovinku a dopředu víš, že na konci musíš zastavit, tak je asi lepší vyřadit a dojet to na neutrál. Protože kdybys tam nechal zařazenou rychlost, brzdný účinek motoru by auto zpomalil dříve, než potřebuješ a pak bys ještě musel šlápnout na plyn, abys na ono místo dojel.

V jiných případech je ale lepší tam nechat zařazenou rychlost, páč v tom případě do motoru nejde žádné palivo a jedeš v tu chvíli s nulovou spotřebou. Když máš neutrál, jde do motoru zhruba necelý litr za hodinu.

Kdy je ale lepší to a kdy tamto ti nikdo přesně neřekne, je to o nějakým úsudku.
Za mě ale tohle neustálé vyřazování spíš kurv1´ řidičské návyky a fanda tohoto způsobu řízení úplně nejsem.

A další negativum vyřazování je to, že když ti například běží klimatizace a kompresor zrovna sepne, může se stát ( i když by se to samozřejmě ve funkčním autě stát nemělo, nevím, co máš za auto ) že ten motor chcípne. A když je to třeba zrovna v zatáčce a ty držíš volant jedním prstem, přestane v tu chvíli fungovat i posilovač řízení a ty můžeš vyjet s autem ze silnice.
Zní to neuvěřitelně, ale mě se jednou přesně tohle se starou Vectrou stalo. Skončil jsem na poli mimo silnici.
 jiRkaPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk