Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Zpověď č.1164700, vloženo 11.04.2021 13:02:11 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Pomůžeš mi s chemií? izotop a nuklid
Ahoj, potřebovala bych pomoc s chemií a nevím, kde jinde se zeptat.
chemický prvek - látka, jejíž atomy mají stejné počet protonů, ale jiný počet neutronů
nuklid - látka, jejíž atomy mají stejný počet protonů a nuklidů
izotop - nuklid stejného chemického prvku, stejný počet protonů, ale jiný počet nukleonů

Já pořád nějak nerozumím tomu izotopu. Jak jako nuklid stejného prvku? Jak může být nuklid stejného prvku? Vždyť jedno má stejný počet nukleonů (a tím pádem neutronů) a to druhé ne. Nedokázal by mi to někdo vysvětlit?
 coze Žena15  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
11.04.2021 18:07:36
>>>jinak to, co tady píšeš, se vyvrací s tím, co je napsaného na Wikipedii... <<<

Ty umíš dokonce i číst ?
Smajlík  Michal-222 Muž44 Kategorie
11.04.2021 16:21:15
coze:
Jo, to se občas stává ... a co konkrétně?
 Michal-222 Muž44 Kategorie
11.04.2021 16:19:45
Pardon, samozřejmě myslím nuklid. :D
Michal-22 jinak to, co tady píšeš, se vyvrací s tím, co je napsaného na Wikipedii... Nezaznamenala jsem si číslo na smazání, jinak bych celé toto fórum smazala, tak jen píšu pro informaci, kdyby tohle fórum četl někdo v budoucnu se stejným problémem, co jsem řešila já...
 coze
11.04.2021 16:03:12
Nuklen není atom. Nukleon jsou částice, jako proton nebo neutron. Neoznačila jsem, že nukleon je atom. Atom se skláddá z nukleonů.
 Alessandra111 Žena22 Kategorie
11.04.2021 15:23:56
coze:
>>>Snad jsem to napsala nějak srozumitelně...<<<

Moc né, navíc nevím, jesli nezaměňuješ "nukleon" a "nuklid".

Nukleon je prostě souhrný název pro neutron nebo proton, žádná částice s názvem "nukleon" vlastně neexistuje. Je to stejné, jako že "sourozenec" je buď bratr, nebo sestra...

Jestli je izotop vodíku jeden atom nebo více? To je jedno ... izotopem vodíku můžeme označovat konkrétní atom, a taky třeba celou bombu.

Slovem "nuklid" budeme označovat jeden konkrétní izotop toho vodíku (zase, buď jeden atom, nebo kilo). Ale co já vím, tak tohle se používá spíš pro jednotlivé atomy.

Slovem "nukleon" určitě neoznačujeme žádný atom, nukleony jsou částice jež se nachází v jádrech atomů ... a jak už jsem psal, jsou to buď neutrony nebo protony.

Takže to běžné označování izotopů 1 proton 3 nukleony znamená ve skutečnosti 1 proton, 2 neutrony (což jsou dohromady 3 nukleony).
 Michal-222 Muž44 Kategorie
11.04.2021 14:58:11
Michal-222 - moc děkuju! Jinak v těch izotopech vodíku (jeden nukleon, jeden proton; dva nukleony, jeden proton; tři nukleony, jeden proton) je od každého ,,druhu'' (nukleonu) pouze jeden atom? Nebo právě aby to mohl být nukleon, tak těch atomů bude dva a více? Snad jsem to napsala nějak srozumitelně...
 coze
11.04.2021 14:48:12
>>>Tudíž chemický prvek, jehož atomy mají stejné jak protonové, tak nukleonové číslo, je nuklid? <<<

No ano, přesně tak to je... i když mě teda přijde, že pojem "nuklid" označuje spíš to jádro, nebo ten atom (jeden atom) než že by to označovalo přímo tu látku.

Ale nevím, ono se to moc nepoužívá, to označení "nuklid", protože stejně tak můžeme mluvit o konkrétním izotopu daného prvku (jako třeba Uran 238 - je to izotop uranu s 238 nukleony (protony + neutrony dohromady), takže je to vlastně taky nulid ... ale nikdy jsem o tom takto mluvit neslyšel).
 Michal-222 Muž44 Kategorie
11.04.2021 14:44:19
Vezmi si třeba vodík. Atom vodíku má jeden proton, ale může mít žádný neutron, nebo jeden neutron, nebo dva neutrony. Jiné formy vodíku už se moc nevyskytují (nejsou stabilní).

Každá z těchto 3 variant je jiný nuklid, ale všechno jsou to izotopy vodíku.

Izotop daného prvku je prostě atom s přesně daným počtem protonů (jinak by to nebyl vodík) a nějakým počtem neutronů. Každý z těchto atomů je jiný nuklid (má v jádře něco jiného), jiný izotop vodíku, ale pořád je to vodík...

To slovíčko izo- znamená stejný, izo-top znamená stejný počet protonů (netuším proč). Takže jednotlivé izo-topy jsou jádra se stejným počtem protonů a různým počtem neutronů. Což však také znamená, že jsou to jádra stejného prvku.

Nuklid je v podstatě jádro s přesně daným počtem jak protonů, tak i neutronů. Jeden konkrétní typ (izotop) jednoho konkrétního prvku.
 Michal-222 Muž44 Kategorie
11.04.2021 14:08:19
Díky, moc jste mi pomohli! :) Nakreslila jsem si takový podivný obrázek a už tomu rozumím.
Jinak v původním příspěvku jsem se přepsala - poslední slovo v definici nuklidu má být nukleon.
 coze
11.04.2021 13:39:00
Hodně jednoduše řešeno: Nuklid je atom v základním stavu (nepřijal ani nic nevydal, často to bývá u radioaktivních přeměn). Např. vodík je základní prvek - nuklid, který má pouze proton, nic víc. Pokud se reakcí dostane do atomu neutron, vznikne deuterium (to už je izotop vodíku v základním stavu, protože má jeden proton, ale už získal navíc jeden neutron, což dává dohromady dva nukleony), to se používá v reaktorech. Pokud by přijal dva neutrony, tak je to už tritium (který má pořád jeden proton, ale už přijal dva neutrony,tudíž oproti deuteriu má 3 nukleony).
 Alessandra111 Žena22 Kategorie
11.04.2021 13:29:45
Jinak ano, pokud atomy nějaké látky mají stejné nukleonové číslo a protonové číslo, je to nuklid. Většina prvků v přírodě je ale směsicí různých nuklidů. Ještě existují tzv. izobary, které mají stejné nukleonové a různé protonové číslo (jedná se o různé prvky)
 Van Generator Muž30 Kategorie
11.04.2021 13:17:32
Snad s výjimkou vodíku takový atom neexistuje. Nukleonové číslo je součet všech protonů a neutronů v jádře, kdyby měl stejné protonové a nukleonové číslo, pak by neměl žádné protony.
 Van Generator Muž30 Kategorie
11.04.2021 13:07:06
Nebo takhle - chemický prvek může být zároveň i nuklidem? Když má protonové číslo stejné vždy, ale nukleonové číslo může být rozdílné. Tudíž chemický prvek, jehož atomy mají stejné jak protonové, tak nukleonové číslo, je nuklid?
 cozePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk