Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Otázky - Vzkazy č.1160139, vloženo 24.02.2021 15:59:05 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Pro Pražáky - dotaz na MHD
Ahoj Pražačky a Pražáci, mám takový dotaz. Budu dojíždět do Prahy za prací a potřebuji si zařídit měsíční kupon nebo lítačku (nevím ani přesně co :D ) na MHD. Časem asi i roční. Do Prahy jsem do teď občas jezdila, ale využívala jsem vždycky jen SMS jízdenku. Jsem asi blbec, ale nedokážu pochopit, jak ten kupon/lítačka funguje. Pořád mě to navádí do nějaké aplikace nebo do e-shopu, ale já bych si chtěla zajistit klasickou papírovou průkazku. Byl by tu prosím prosím někdo tak moc ochotný a vysvětlil mi, jak přesně ten nákup kuponu probíhá? Kam mám jít, co si vzít s sebou, čím se pak budu při případné kontrole od revizora prokazovat atd.? Myslela jsem, že stačí jít na prodejní místo (taková ty u metra) a tam si vše vyřídit, ale dočetla jsem se v nějaké diskuzi, že to sice jde, ale mimo toho kuponu, který mi dají tam, si musím vyřídit i tak účet na té apce nebo si někde zajistit bezkontaktní kartu atd. Omlouvám se, asi fakt působím jako naprostej debil, ale absolutně to nechápu. Předem děkuji
 Lenkaplenka00223 Žena23  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
25.02.2021 03:53:12
q-lol-q: Tak to pěkně kecáš. Klasická průkazka pořád existuje. Kdysi na ní přestalo být možné koupit roční kupon, aby si lid musel pořídit Opencard. Teď už je to podle Tarifu PID opět možné: https://pid.cz/ke-stazeni/?type=tarif

Lenkaplenka00223: "Myslela jsem, že stačí jít na prodejní místo (taková ty u metra) a tam si vše vyřídit,"
Ano, přesně tak to je. Potřebuješ, občanku, fotku a peníze. Pokud se jich chceš na cokoliv zeptat: https://pid.cz/kontakty/

Pro informace doporučuji web PID, protože je srozumitelný a navíc pro tebe vhodnější - píšeš, že budeš dojíždět, takže zřejmě využiješ i vnější pásma:
https://pid.cz/tarifni-pojmy/predplatne-jizdne/
https://pid.cz/kde-koupit-jizdenky/?tab=3

Papírový průkaz: "K vystavení průkazky PID je potřeba přinést občanský průkaz nebo cestovní pas a fotografii o rozměrech 3,5×4,5 cm (ne starší než rok). Za vystavení průkazky PID zaplatí žadatel 20 Kč."

Tarif PID: "Nosičem časového předplatního kupónu může být více karet, mezi které patří různé grafické verze Lítačky, InKarty ČD,a bezkontaktní platební karty Visa nebo MasterCard."
Ta InKarta musí být novější verze (číslo InKarty má víc než 10 číslic).
Appku mít nemusíš.

Jelikož budeš v Praze nová, tak upozorňuji, že při cestách za Prahu platíš jen za zóny navíc nad to, co už máš předplaceno. Tedy v příměstských autobusech ukážeš průkaz, který máš (nebo přiložíš na čtečku) a koupíš si jen doplněk jízdného, kam ti předplatné nestačí. To samé ve vlaku - koupíš si předem jízdenku PID jen na pásma, na která nemáš předplatné, ale pozor, na nádraží musíš najít označovač a označit jízdenku předem, ve vlaku to nelze a jela bys na černo. Přehledná tabulka cen zde: https://pid.cz/primestske-cestovani/tabulka-cen/
Smajlík  cestujici
25.02.2021 00:05:52
@Bob567
Např. loni jsem platil 2 pokuty, někdy jich je i víc a vyplatí se to jen těsně. Stojí mi to za to? Nejde mi úplně o ty peníze (vzhledem k mé slušné finanční situaci) ale já fakt nechci řešit jak si tu kartičku pořídit
 Zahradník Muž99 Kategorie
24.02.2021 23:04:13
Neni zadna papirova sracka, co znas z vesnice.
Je bud plastova karta ve formatu debetni karty anebo aplikace v telefonu.
Jedno z toho si aktivujes a pres web si koupis kupon na pozadovane obdobi.

Jestli to nechapes z webu dopravniho podniku, tak radsi chod pesky.
Na cervenyho panacka cekas, na zelenyho muzes prejit.
 q-lol-q Muž38 Kategorie
24.02.2021 22:11:32
Zahradník: a vyplatí se to ještě v dnešní době? Mám pocit, že revizorů je už víc než dřív, i pokuty jsou myslím vyšší než když jsem byl na škole. Já jsem s autem typicky strašně zlenivěl :) a pokud to jde, tak si vozím pr.del. Když občas jedu metrem, tak si ten lístek koupím. Často si v metru čtu nebo hraju s mobilem.. Už mě to nebaví hrát si s revizorama na honěnou a na schovávanou
 Bob567
24.02.2021 21:31:55
@Bob567:
Já naopak dlouho platil ale, jak jsem psal, ale naštvala mě Opecard. Jednak že to byl Bémův tunel, pak, že jsem si kvůli tomu musel opatřit novou fotku, vyplňovat dlouhý formulář a když jsem pak přišel na Dopravní podnik tak tam byla fronta na několik hodin - to byla ta poslední kapka.
Když mne revizor chytl, taky jsem říkal, že u sebe nic nemám a jelikož vypadám seriozně, tak mi to věřil a pustil mě. Ale poslední dobou už mě to lhaní nebaví a rovnou vytáhnu prachy. Nosím 800Kč v zadní kapse peněženky pro revizora, aby si mě neopsal a případně mně pak neřešil exekutor
 Zahradník Muž99 Kategorie
24.02.2021 20:35:07
Zahradník: asi tak :) na střední jsem šetřil každou kačku a jezdil načerno. V metru jsem vždy dodržoval zásady:

1. nejezdit v krajním vagóně, protože do něj zpravidla revizoři nastupují a pak procházejí jeden vagón po druhém. Ideální je být uprostřed, mít výhled na obě strany a mít možnost včas vystoupit.

2. Při přestupu nechodit přes klasický přestup, ale vylézt do vestibulu a sejít hlavním vchodem na druhou linku. Člověk ujde o pár metrů víc, ale vyplatí se to, na přestupech bývají velmi často.

3. Při vycházení po schodech/eskalátorech nechodit v "první linii", ale nechat pár lidí jít před sebou. Ideálně pověsit se na nějakého puberťáka :) revizor osloví jeho a člověk projde

4. Když se člověk k revizorovi blíží a nastane oční kontakt, tak zachovat klid a naprosto suverénně vyndavat peněženku, revizor pak často začal předpokládat, že jízdenku mám a zaměřil se na někoho jiného :)

5. Když revizor člověka chytne, tak tvrdit, že u sebe nemám nic. Pokud je revizor sám, tak musí zavolat benga, ale ty než dorazí, tak mezitím může klidně chytnout další tři lidi. Několikrát se mi stalo, že mi revizor po minutě nasraně řekl "vypadni šmejde!" a šel jsem :)
 Bob567
24.02.2021 19:57:59
Svůj příspěvek jsi vložil(a) do nespravné kategorie. Bylo provedeno přesunutí. V případě opakování hrozí blokování vstupu na portál. Prosím zvol příště správnou kategorii. Děkujeme za pochopení.
Smajlík  Administrátor Muž Kategorie
24.02.2021 19:44:22
Zahradník:

Někteří lidi v metru si rádi čtou, jiní se zase v každé stanici intenzivně rozhlížejí, jestli nejde revizor.

Stres zkracuje život.
Smajlík  asdf9876 Muž27 Kategorie
24.02.2021 19:42:30
Já jezdil roky na černo (protože mě Openkarta nas... ) a když zavedli Lítačku, celkem levnou, tak jsem se rozhodl si jí pořídit. Někde na internetu jsem si našel jak si jí objednat. Udělal jsem to a za 50Kč mi přišla poštou. Nastal problém, jak si jí nabít aby platila? Našel jsem na internetu návod asi na 5 stránek a tak jsem se rozhodl, že budu dál jezdit načerno. Vyplácí se to, ale člověk musí vědět jak se v metru pohybovat, na které stanici vystupovat jakým východem, nebo výtahem.... atp.
 Zahradník Muž99 Kategorie
24.02.2021 19:35:58
Já mam papírovou průkazku a papírový kupón.
Smajlík  asdf9876 Muž27 Kategorie
24.02.2021 18:27:51
První si potřebuješ splašit samotnou Lítačku. To je taková plastová čipová karta, vypadá to jak bankovní debetní karta. Já jí kdysi vyřizoval na centrále DPP. Ale tuším, že by mělo jít možné spáchat nějakou online žádost a oni ti jí doručí na nějaké prodejní místo DPP ve stanicích vybraných stanic metra (a nebo možná i pošlou).
A pak potřebuješ kupon. To fakticky znamená, že si potřebuješ vybrat a zaplatit nějakou formu předplatného (měsíční, roční) pro konkrétní tarifní pásma. Pak se ten kupon v podstatě jen nahraje na tu čipovou kartu (Lítačku).
 Cumsprite Muž34 Kategorie
24.02.2021 18:03:17
https://www.dpp.cz/kontakt/kontaktni-formular/dotaz
Párkrát jsem se zeptal a vždy mi odpověděli.
Smajlík  yarda1
24.02.2021 17:40:01
Píšeš o nějaké appce, takže jedeš online a nedokážeš si to zjistit? To mi připomnělo, jak tady napsala jedna holka, jestli by jí někdo neudělal úkol z chemie.

Jako neřeknu, kdyby to bylo něco s motorem, kde to chce nějaké zkušenosti a znalosti, ale tohle si prostě najdeš v pohodě sama, to se na mě nezlob.
 Frank Drebin Muž39 Kategorie
24.02.2021 17:05:36
Roční papírový (nikoli papyrový) kupón existuje. Vím to, protože ho mám :-) Ledaže by ho za posledního tři čtvrtě roku zrušili (naposledy jsem ho kupoval v červenci 2020 na Hlaváku u přepážky). V minulosti jsem ho kupoval i v jiných stanicích metra (Florenc, Háje, pokud paměť neklame tak i Smícháč).

Jinak výše uvedené se zdá být pravda i dle stránek dpp:

https://www.dpp.cz/jizdne/seznam-prodejnich-mist?filter=1&litacka=1

V sekci "co potřebuji?" lze zatrhnout "papírový kupon" a je tam i seznam prodejních míst.

Když si budeš kupovat papírový kupon poprvé, budeš potřebovat foto. Dají Ti takovou malou složku (pár cm krát pár cm) a tam se založí kupon i kartička s tou fotkou. Na obojím je nějaký kód, takže se asi dá poznat, že to patří k sobě.
 gégo
24.02.2021 16:35:14
Pokud vím, žádné papírové kupóny už nejsou. Jen zmíněná lítačka, jelikož slavný miliardový projekt Opencard šel do pr.dele. Ale jestli máš ráda adrenalin a umíš dobře běhat, tak můžeš jezdit i bez ní :D
Smajlík  Bob567
24.02.2021 16:15:26
Tady si ji zařídíš a i vybereš, jakou verzi chceš.
https://www.pidlitacka.cz/home
 Alda
24.02.2021 16:13:28
Litacku (coz je cipova plastova karticka) si zaridis v Praglu na Jugmanove ulici (mozna i jinde nevim). Po te co ji obrdzis tak pres internet si na jeji cislo (neco jako cislo platebni karty) koupis pres internet kupon jakej chces. No a to je cely. Kdyz te nahodou bude kontrolovat revizor, ukazes mu tu plastovou karticku, on pres cip zjisti zda na ni mas koupenej nakej kupon a nebo ne.

Btw: overovani kuponu u tech cervenejch automatu uz myslim nefunguje, kupon a jeho platnost si zjistits na portalu dpp.
Smajlík  Psoug
24.02.2021 16:01:03
Lítačka je prostě kartička, na kterou si nahraješ=koupíš kupon jaký si vyberš a který ti bude vyhovovat. Roční anebo jinačí, to už je na tobě. No a až si ho koupíš, pak si tu lítačku jen ověříš v takovém terminálu u metra (červná barva) a je to :) SMS jízdenky nejsou tak výhodné, lítačka je v tom fakticky lepší. Sama lítačka je jen kartička s tvou foto a údaji, platí v MHD až po tom, co si na ni nahraješ tebou preferovany kupon - koupíš na eshopu nebo v okýnku, na netu je to lepší.
 kokinPřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk