Navigační lišta REGISTRACENavigační lišta TABLONavigační lišta STATISTIKANavigační lišta SOUTĚŽENavigační lišta POMOZTENavigační lišta REKLAMANavigační lišta KONTAKTNavigační lišta
Navigační lišta
Horní lišta bez menu
Logo Zpovědnice
Online zpověď Návštěvní kniha Nová zpověď Časté dotazy
Dolní lišta Dolní lišta Dolní lišta
Nabídka voleb Dolní lišta voleb
Diskuze č.1137286, vloženo 30.07.2020 18:56:28 Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Volební právo od 15 let potřetí...
V návaznosti na dvě předchozí diskuze o snížení věku pro hlasování ve volbách jsem si vzpomněl na nedávné video z XTV, kde si s Xaverem přišel popovídat mladý aktivista z Milionu chvilek.

Schválně, kdo zvládne pustit si i zbytek následujícího videa, který pak najdete na webu XTV:

https://youtu.be/6Ikbu3JvnGc

Tenhle člověk byl plnoletý. No a teď si představte, že lidi od 15 do 18 tvoří cca 4 % populace, a získají volební právo. Vzhledem k tomu, že k volbám chodí jen část lidí, a u mladších je nejspíš větší pravděpodobnost, že by si to nenechali ujít, šlo by o nezanedbatelnou cílovou skupinu pro politiky. Kdo v tom vůbec nevidí problém?
 asdf9876 Muž27 Kategorie  VYMAZAT

Zaslaná rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
Chceš dnes udělat dobrý skutek ? Pomoz výše uvedenému hříšníkovi tím, že mu dáš nějaké rozhřešení! Můžeš mu ho poslat na e-mailovou adresu, kterou uvedl u zpovědi, nebo napsat veřejně vyplněním formuláře na konci této stránky. A jestliže nechceš, aby pod tvou přezdívkou mohl vystupovat ještě někdo jiný, zaregistruj si ji ZDE !
 
31.07.2020 14:32:33
mless

Pokud by se ty tvoje myšlenky vzaly důsledně, tak vlastně můžeme odepsat jakoukoliv výchovu, předávání hodnot, vedení...

Jelikož prostě z mnoha důvodů rodiče ovlivňují svoje děti, aniž by naopak děti měly možnost v stejném smyslu ovlivňovat svoje rodiče. Ten výchovný vztah bude vždycky nevyvážený.

Protože vývoj myšlení, protože neschopnost nesení plné zodpovědnosti, zkušenostní deficit a spousta dalších věcí.

Jasně, že hodně dospělých je taky v různé míře morálně nedovyvinutých, kognitivně těžkopádných, nezodpovědných apod. To je škoda, zvláště pak u voleb. Ale proč situaci ještě zhoršovat zpřístupňováním tak zásadní volby ovlivňující celý chod země další početné skupině, která těmito "handicapy" trpí jaksi z podstaty?

To neznamená, že děti a mladiství jsou méně hodnotní ani že někteří z nich nemohou být vyspělí k takovému rozhodování. Ta případná kompetence ale není většinová a nějakou dohodnutou věkovou hranici je tudíž potřeba stanovit. Klidně ať se o ní diskutuje, ale být zkrátka musí. Asi každý normální člověk cítí, že umožnit něco takového třeba dítěti ve věku prvního stupně základní školy je nesmysl.
 Ptakolebec Muž52 Kategorie
31.07.2020 14:01:45
Aj slovenský parlament vyzerá v súčasnosti "tak pekne" vďaka hlasom naivných prvovoličov. Ani si nedokážem predstaviť, akí magori by tam teraz mohli sedieť, ak by sa volebné právo posunulo nižšie ako je 18 rokov. Takýto ľudia ešte nemajú ani základný politický rozhľad.
Som skôr za to, aby sa volebné právo posunulo na aspoň až od 21 rokov. Lebo napríklad aj ja, som si práve v tomto veku vyprofiloval svoje politické preferencie.
 Fajnšmeker1989 Muž31 Kategorie
31.07.2020 12:30:50
Ale v komentářové sekci pod tím videem to je taky dobrá přehlídka exotů.
 IQ Tykve
31.07.2020 12:14:16
Ten kluk v tom videu neumí ještě pořádně ani mluvit.
Smajlík  IQ Tykve
31.07.2020 10:10:33
V 15 nikdo politice nemůže rozumět, ani chytrý patnáctiletý. Že jsou blbci i v 18 a v 50, to je sice smutný a je to pravda, ale to už bys pak musel zakázat volby úplně všem.
 Znalec života
31.07.2020 01:29:51
Já si myslím, že opravdovou tragédií by bylo, pokud by jít k volbou byla povinnost. Takhle aspoň lidi, kteří o tom nemají ani páru zůstanou doma a nehodí to tam největšímu populistovi, který se jen denně objevuje v tv.
A volební právo od 15 je hloupost.
 Jedna frajerka Žena20 Kategorie
30.07.2020 23:39:34
mless: Je vrcholně nemorální mít právo rozhodovat o cizích životech. A je jedno, jestli to dělá moralista zločincovi nebo zločinec moralistovi. Existuje jediná výjimka: když mne druhý ohrožuje. Ovšem když už se to děje, a lidé si z demokracie udělali fetiš, bylo by alespoň rozumné, aby volili pouze lidé, kteří prokázali, že daný aspekt společenského života zvládají ve svém soukromém životě. A protože se neděje ani to, tak výsledky voleb vynášejí přesně ty lidi, kteří tam dnes sedí.

Všechny politické strany říkají, komu dají. Ale jen málokterá říká, komu na to vezme. (A pokud říká, říká to hlavně proto, aby vyvolala emoce, ne proto, že to má něčím podložené.)

Třeba takový Babiš řekne: Podpoříme cestovky dvěma miliardami na kampaň na dovolenou v tuzemsku. Jednak je to lež, protože ve skutečnosti podpoří (uplatí) mediální domy, které reklamy odvysílají. A už vůbec neřekne: Každému pracujícímu sebereme na tuto kampaň 500 Kč, které by jinak „nezodpovědně“ utratil třeba za dovolenou v tuzemsku.

exProMěJá: Třeba Dušan Dvořák sedí na základě totalitního zákona. (Viz mless.)

Ano, průměrný volič má velkou šanci ovlivnit zákony, které se schvalují. Ne jeden, ale celá skupina voličů ano. Kdyby neměl, nevládl by nám dnes Babiš se svou partou.

Šestileté děti nepřemýšlejí systémem komunismu. Zkus mrňousovi sebrat čokoládu a podělit se se všemi kolem podle jejich potřeb, a uvidíš ten rámus.

Smysl pro spravedlnost mají vyvinutý už opice. https://www.ted.com/talks/frans_de_waal_moral_behavior_in_animals (Pokud nechcete sledovat celé, doporučuji přejít na 14:40.)
 Sta67 Muž28 Kategorie
30.07.2020 22:49:47
exProMěJá - a navíc pořád nechápu proč všichni pořád vycházíte z toho, že volit má jenom ten, kdo má kompetence správné odvolit. Volební právo se přece vůbec nemá odvíjet od nějakýho vývoje mozku ale od toho, že v tý zemi žiju
 mless
30.07.2020 22:47:49
exProMěJá - Pokud vím, tak někoho teď zavřeli na 6 let třeba za to, že si na zahradě pěstoval konopí, stovky lidí sedí jenom za to, že odmítli odevzdat plnou výši daní, nebo za placení alimentů, zrovna teď někoho zavřeli na rok a půl, za to že za nouzovýho stavu ukrad rohlíky... ale nevím proč to musí bejt zrovna ČR a proč to musí bejt aktuální, nemuvím o konkrétních příkladech ale o principu

"A když jsme u toho, máš pocit, že průměrnej volič má nějakou reál nou schopnost ovlivnit, jaký zákony se schvalujou a ruší?"

Proč do toho pleteš nějakou možnost něco ovlivnit? to pak přece nikdo nemusí mít volební právo, když nikdo sám za sebe nemůže nic ovlivnit. Sám Sta67 říkal, že volební právo znamená možnost spolurozhodování o něčím životě, tak jenom vycházím z jeho definice.

"Když dospělýho člověka utáhneš na koblihu a slevu na vlak, jak těžký podle tebe zmanipulovat dítě?"

To přece záleží na tom, jak který dítě (stejně tak jako kterýho dospělýho) a když sám říkáš, že dospělej se nechá utáhout na koblihu, tak v čem je teda lepší, než to dítě?

"Ani patnáctiletý děti nemaj mozek dost vyvinutej, aby dokázali pracovat s abstraktníma morálníma tématama."

Z abstraktníma pojmama nedokáže především pracovat strašná spousta dospělých. Už jsem tady asi milionkrát zažil, že místo aby někdo reagoval na diskutovaný princip, tak se absurdně zabejvá irelevantníma prvkama daných příkladů, na kterých se ten princip demonstruje.
Smajlík  mless
30.07.2020 22:12:06
mless: Můžeš pls uvést příklad totalitního zákona, kvůli kterýmu teď v ČR strádá nějakej mírotvůrce? A když jsme u toho, máš pocit, že průměrnej volič má nějakou reál nou schopnost ovlivnit, jaký zákony se schvalujou a ruší?

A pokud jde o volební právo pro děti. Když dospělýho člověka utáhneš na koblihu a slevu na vlak, jak těžký podle tebe zmanipulovat dítě? Tady máš lízátko a mašli a pojď volit dělnickou stranu...

Vážně, zkus aspoň vývojovou psychologii a základy neurověd. Ani patnáctiletý děti nemaj mozek dost vyvinutej, aby dokázali pracovat s abstraktníma morálníma tématama. Šestiletý děti uvažujou (víceméně bez výjimek) stylem komunismu - všichni by měli dostat čokoládu. Vývoj mozku člověka trvá 25 let, protože žijeme v neuvěřitelně komplexním prostředí a musíme si vyvinout neuvěřitelnou škálu kognitivních dovedností, abysme v něm uspěli.

Neznáš Pána Much?
 exProMěJá
30.07.2020 21:51:00
Sta67 - Ono všem lidem hrozně vadí, jak je hrozný, že by tyhle skupiny lidí měli mít právo spolurozhodovat o jejich životech, ale už jeksi ignorujou, že oni budou chtít rozhodovat zase o těch jejich životech. Je snad fér, že když člověk A může rozhodovat o životě člověka B, tak by zase naopak člověk B měl mít možnost rozhodovat o životě člověka A. Všichni by se mohli posrat, kdyby i děti spolurozhodovaly o životě dospělejch lidí, ale to, že dospělí lidi teď rozhodujou (a kurevsky hodně rozhodujou) o životě dětí, s tím jsou v pohodě. Každej hned řekne, že zločinci ve vězení by neměli mít právo volit a co to znamená? Že když někoho odsoudej na základě nějakýho úplně nemorálního třeba totalitního zákona, tak že tomu člověku maj pak nevíc ještě sebrat i právo snažit se takovej nemorální zákon zrušit?
 mless
30.07.2020 21:30:19
5MC5: Ale já nezesměšňuji volební právo pro nezletilé.

Zesměšňuji všeobecné volební právo. Progresivisté tvrdí, že je navýstost důležité, aby i lidé, kteří nejsou schopni samostatného života, ba dokonce i zločinci ve vězení, měli právo spolurozhodovat o životě nás všech, a aby i lidé, kteří nedokáží spravovat vlastní finance, měli právo spolurozhodovat o státních financích. Tam vidím jádro problému. Jestli bude volební právo od 18, 15, 6 nebo od narození, je už nepodstatný detail.

Práva nezletilých progresivisté zcela ignorují, ba často oklešťují. Otevření tématu volebního práva od 15 je od nich čístý oportunismus. Progresivisté věří, že lidé mezi 15 a 18 budou volit progresivisty.

Máme povinné státní indoktrinační školství, a to stejně pokryje všechny od 6 let, s potenciálem rozšířit se i do povinné předškolní výchovy, takže všichni nad 6 let budou s vysokou pravděpodobnosti podporovat názory šířené školskou indoktrinací.
 Sta67 Muž28 Kategorie
30.07.2020 21:02:26
Neuro-trivia: Dorzolaterální prefrontální kortex mozku, část odpovědná za tlumení impulzů, "racionální" rozhodování a seberegulaci, je plně dovyvinutej až kolem 25 roku.

Dobrá zpráva: Většina idealistů z toho vyroste.
Špatná zpráva: Představte si, jaký části mozku ještě nejsou uvařený u 15tiletejch.
 exProMěJá
30.07.2020 20:21:44
Volit by měl ten, kdo se sám živí. I těch 18let je tragicky málo. Kdyby se volilo od 15, považoval bych to za krok k banánové republice.
 Alda
30.07.2020 20:07:18
Osobně vidím velkou slabinu současného systému, že existuje právo a neexistuje odpovědnost za jeho uplatnění.
Takže tvůj návrh považují za špatný.
 H42L
30.07.2020 19:41:53
Tady se na takový věci vůbec neptej, tady se vždycky objeví inteligenti, pro který je člověk pod 18 úplnej dement bez mozku, a který by chtěli nechat volební právo jenom lidem co platí daně a který tady budou vykřikovat, že budou kojenci strkat lísteček do krabičky, protože volební právo pro ně zřejmě znamená zároveň volební povinnost, protže maj v hlavně takovej čudlík, kterej se přepína akorát na musíš a /nesmíš. Ono je totiž lepší někomu volební právo úplně upřít, aby ho náhodou maminka nezmanipulovalinkala
Smajlík  5MC5
30.07.2020 19:34:01
Čemu se divíš? Chlapec ztratil spojení s Centrálním Mozkem Milionu Chvilek, a byl trochu ztracen.

Když nám paní ombuc manka vyjednala volební právo pro mentálně postižené, tak proč se omezovat, a nerozšířit ho i na nezletilé a kojence? „Tady máš lísteček, a když ho hezky hodíš do támhleté krabičky, dostaneš bonbonek.“
 Sta67 Muž28 Kategorie
30.07.2020 19:28:46
na xavera fakt koukat nebudu, takže nevím o co v rozhovoru jde.

volební právo bych omezil pouze na zaměstnané ve věku mezi 20 a 50 lety
 Azathoth Muž27 Kategorie
30.07.2020 18:59:02
https://youtu.be/6Ikbu3JvnGc
 asdf9876 Muž27 KategoriePřidání rozhřešení Starší zpověďNovější zpověďHlavní stránka
TVÁ PŘEZDÍVKA:

OPIŠ BEZPEČNOSTNÍ KOD:
Captcha

Tento inzerat koupíte on-line od 100 Kč.
Přidej inzerát on-line od 100 Kč
TEXT ROZHŘEŠENÍ:

PŘILOŽ SMAILÍKA:
Smail Palec nahoru Smail Hrozící Smail Drží palec Smail Není to důležité Smail Dostaneš do huby Smail Smutný Smail Cože?? Smail Safra Smail Pusinka
jupííí tak bacha držím palec to je fuk tumáááš ach jo no nééé ?! safra mmmuc
(žádný )


Nejlepší chorálová skupina světa... GREGORIAN 2020 ...20th ANNIVERSARY WORLD TOUR.

REKLAMA
Copyright 2003 www.zpovednice.cz + www.spovednica.sk